Pärnu Y-klubi

Pärnu Y-klubi põhikirja leiad SIIT

Aitame Reena Pärnati olümpiale

Palume teiegi abi, et üheskoos toetada noore vibusportlase Reena Pärnati teekonda Tokyo Olümpiamängudele, sest lisaks konkreetsele Lõuna-Korea treeninglaagrile on Reenal vaja muidki teenuseid – psühholoog, füsioteraapia, massaaž jne. Selleks, et noor sportlane ja tema pere saaksid keskenduda peaasjalikult treeningutele, aga mitte majanduslikele muredele, on iga euro suure väärtusega. Siin nüüd pangakonto number, kuhu palume ülekanne teha MTÜ Pärnu Y-klubi EE481700017001569834. Ülekande selgituseks “Reena olümpiale”.

Pärnu Y-klubi on heategevusklubi mis kuulub ülemaailmesse heatgevusorganisatsiooni Y`s Men International. Igal klubil on võimalik valida milline heategevuslik fookus endale seatakse. Klubi asutati 1993. aastal ja alates loomisest on heategevuslikus fookuses olnud erinevad valdkonnad. Kui esimestel aastatel vahendati Skandinaaviast nn humanitaarabi (ravimid, haiglavoodid, toiduaine, riideabi jne) Pärnumaa abivajajatele, siis käesoleva sajandi alguses toetati kasuperede ühendust nii heategevusloterii abil kogutud rahaliste vahendite kui ka konkreetsete suvelaagritega Kergus, milles osalesid nii Y-klubi pered kui ka kasuperede esindajad. Alates 2017. aastast on toetatud Raeküla Vanakooli keskuse huvikooli ja noortekeskust soetades kogunenud vahenditest muusikainstrumente, toiduabi ja toetades ringide juhendajate töötasustamist. Paar kuud tagasi fookust laiendada ja lisaks RVK huvikoolile ja noortekeskusele hakata toetama Pärnu noort vibulaskjat Reena Pärnatit tema teekonnal Tokyo olümpiale.
Alustati juba 20 detsembril heategevusloteriiga, mille tulu läheb Reena treeningute, aga ka erinevate teraapiate (füsioteraapia, jooga, psühholoogi vastuvõtt jne) kulude katmiseks. Heategevusloteriide, -kohvikute ja muid korjandusi on kavas jätkatakse vähemalt kuni Tokyo Olümpian, kuid poolte kokkuleppel ka pikemalt. Reena on 26 aastane noorsportlane, kes on valinud oma ellu vibuspordi ja tegeleb sellega juba 17 aastat. Ta võttis osa 2012 aastal olümpiamängudest aga olles veel liiga noor ja kogenematu. Tänaseks on ta saanud paremaks ja osavamaks. Tema kõrval on toetavad inimesed, tänu kellele saab ta treenida 5-7 tundi päevas. Lisaks üldfüüsilisele treeningule on vajalik ka vaimne ettevalmistus.
2017 aastal toimus Reenal treenerivahetus ja suurem muudatus ettevalmistuseks. Suurema osa ajast treeninb ta kas Itaalias või Šveitsis, kus asub ka tema treener Siret Luik. Treeninglaagreid ja võistlusi rahastavad lapsevanemad.
Viimastel aastatel on Reena püsivalt eesti rekordit edasi nihutanud ja ka igal hooajal mõnel välisvõistlusel poodiumile jõudnud seda tänu järjepidavale tööle ja uuele treenerile.
Mõned faktid Reenast (vt lisatud Reena enesetutvustust ja ka tema enesele koostatud tegevuskava:
* Eesti kõigi aegade kõrgeim tulemus olümpiadistantsil
* Eesti Vibuliidu aasta sportlane 2012-2018
* 92 % võimalike Eesti rekordite omanik

Vibusport ei ole Eestis eliitala ja on  veel suhteliselt madalal tasemel. See on seadnud rahastuse osas tugevad piirangud. Kuid siiski perekonna toel on ta siiani saanud oma treening- ja võistluskulud kaetud. Samas on noore sportlase huvides, et teda ei peaks takistama majandusmured, vaid ta peaks vaid keskenduma treeningutele.

Meie klubi liikmete ning Reena ja tema suurima fänni ehk Reena ema Sulu esimesel kokkusaamisel selgus, et parima ettevalmistuse tagaks Reenale osalemine Lõuna-Koreas treener Kimi koolituskeskuses. Treener Kim on vibuspordi üks tuntumaid juhtfiguure ja tema metoodika on spetsiifiline. Haarasime sellest ideest kinni just põhjusel, et meie klubil on väga hea koostöö Y’s men International Lõuna-Korea klubidega ja sealsete liikmetega. Nii soovimegi ühiselt panustada, et toetada Reenat, et anda noorele sportlasele parim võimalus ettevalmistuseks teel olümpiale. Treeninglaagri ühe nädala maksumus on 1000€ ja plaan on olla laagris 3 nädalat. Kahjuks alaliit sellist treeninglaagrit ei toeta.
Treeningkeskusest: Treener Kimi koolituskeskus asub geograafiliselt keset Lõuna-Koread,  umbes 2,5 tunni kaugusel Souli Incheoni  rahvusvahelisest lennujaamast. Keskus on varustatud tipptasemel sise- ja välistingimustes kasutatavate lasketiirudega, et hõlbustada samaaegselt 40 vibulaskja harjutamist. Tulistamisala on katusega, et vibulaskjad saaksid treenida igasuguse ilmaga igal aastaajal. 
Keskus pakub 8 toaga ja eraldi pesuruumiga majutusvõimalust. Igas toas on kaks kaheinimesevoodit ja vannituba. WiFi-ühendus on kõigile külastajatele tasuta saadaval kogu keskuses. Lisaks on keskus varustatud jõusaaliga ja keskuse läheduses on saadaval lisavõimalused. Vibulaskmise tehniline väljaõpe programmeeritakse vastavalt iga vibulaskja tasemele, mis määratakse noolegruppide ja kehaasendite analüüsi abil. Tehnilisel tasemel on saadaval kolm erinevat koolitusprogrammi ja vibulaskjatele antakse sobiv koolitus.
Treener Kim alustas vibulaskmist 1967. aastal, kui vibulaskmist esmakordselt Koreas tutvustati. 1971. aastal sai temast esimene Korea vibulaskmise treener ning ta õppis ja arendas vibulaskmise tehnikaid. Treener Kim asutas Korea vibulaskmise põhialuse, andes oma teadmisis edasi Korea treeneritele ja sportlastele aastatel 1983–1993, saades 1984. aasta LA olümpiamängudel esimest kuld- ja pronksmedali ning mitmeid maailmarekordeid. Samuti juhtis ta aastatel 1989–1994 Taiwani koondist maailmatasemel. 12 aastat järjest alates 2002. aastast valiti ta Maailma Vibulaskmise Föderatsiooni komisjoni, on treener Kim läbi viinud seminare, juhendanud vibulaskjaid kogu maailmas ja osalenud treenerite käsiraamatu väljatöötamisel. Treener Kim pakkus  võimalusi mitmele vibulaskmise treenerile ja vibulaskjale kogu maailmas, avaldades Kim, Hyung-tak vibulaskmise raamatu, ja praegused Korea vibulaskjad järgivad treenerite käsiraamatuid, mille Korea Vibulaskmise Assotsiatsioon avaldas 2012. aastal. 2004. aastal avas treener Kim Kim, Hyung -Tak vibulaskmise kooli ja sellest ajast alates on selles koolituskeskuses treeninud 2000 vibulaskjat 40 riigist ja paljud vibulaskjad saavad edukaid tulemusi olümpiamängudel ja maailmameistrivõistlustel. Ja praegusel ajal treenivad paljud vibulaskjad ja meeskonnad treener Kim Training Centeris. Treener Kim osales 2015. aasta suveuniversioonil Korea koondise liittreenerina võites 3 kuldmedalit individuaalsetel, meeskondlikel ja segavõistkondade üritustel. Treener Kim populariseeris uusi ühendtehnikaid ja on aidanud Koreal kiiresti maailma tippu tõusta. Eriti noolekalade, videoprogrammi puhul analüüsib treener Kim vibulaskmise tehnikat täpselt, et vibulaskjad saaksid lühikese ajaga paremaid tulemusi

Reena on iseenda kohta öelnud järgmist: Olen 26-aastane ja olen valinud endale teistsuguse elu kui suur osa minu eakaaslastest. Nimelt olen juba mitu aastat täielikult pühendunud vibuspordile, mida olen harrastanud kokku 17 aastat. Mis on mind nii kaua selle juures hoidnud? Armastus selle ala vastu – mulle meeldib treenida eesmärgi nimel, minna läbi erinevate katsumuste ja siis eesmärk saavutada. Seda tunnet, mis mind finaale lastes valdab, on raske kirjeldada. Osalesin 2012. aastal esimese Eesti naisvibulaskurina olümpiamängudel. See oli juba 7 aastat tagasi – olin siis noor ja vähese kogemusega. Teen iga päev tööd, et Tokyos saada võimalus näidata kogu maailmale milleks võimeline olen ja anda põhjust eestlastel uhkust tunda. Vibusport ei ole Eestis eliitala. Kuigi maailmas on konkurents väga tugev, siis Eestis on tase madalam ja üldsus ei tea meie spordialast eriti palju. See on seadnud päris tugevad piirangud rahastuse osas, kuid olen siiski kõige olulisemate võistluste kulud siiani kaetud saanud. Samas on minu vanemad need, kes siiani kõik mu ülejäänud treeningute ja ettevalmistusega seotud kulud on katnud. Võimaluste piires muidugi. Samas täiesti professionaalseks ettevalmistuseks jääb mul osadest asjadest puudu. Ma ei liigu oma eesmärkide suunas üksi. Mu kõrval on inimesi, kes minusse usuvad. Olen neile väga tänulik, sest nad annavad mulle veelgi indu juurde. Loomulikult on eesmärgi püüdmine minu jaoks päris palju ohverdusi – ma ei ela nagu tavaline noor, mul puudub sissetulek ja kogu aja sisutan erinevatel treeningutel. Laskmistreeninguid on mul olenevalt perioodist keskmiselt 5-7 tundi päevas ja lisaks üldfüüsilise treeningud ja vaimne ettevalmistus. Õnneks on mul tänu Itaalia koondislasest elukaaslasele võimalik treenida Itaalia treeningkeskuses ja sealt võistlustele lendamiseks on ka lennukipiletid üldjuhul soodsamad kui Eestist.

KOOSTöö ja TOETAJAD

2017. aastal toimus treeneri vahetus ja suurem muudatus ettevalmistuses. Minu treener Siret Luik elab Šveitsis, minust 3h autosõidu kaugusel ja ka seal on mul võimalik rahvusvahelises treeningkeskuses treenida. Tänu Noored Olümpiale sihtasutuse eristipendiumile on ka tugev koostöö spordipsühholoogiga. Treeninglaagreid ja võistlusi rahastavad lapsevanemad ja EOK (2/3 C-taseme toetusest). Muud toetajad, sh alaliidu toetus on väga väikeses mahus.

EESMÄRGID ja TULEVIKUPLAANID

Viimastel aastatel olen püsivalt Eesti rekordit edasi nihutanud ja ka igal hooajal mõnel välisvõistlusel poodiumile jõudnud. Minu eesmärgid ei piirdu ainult Tokyo olümpiamängudega, vaid pigem on olümpia üheks sammuks teel maailma paremiku hulka. Soov pikemalt spordile pühenduda on 2015.-2017. aasta tagasilöökidest hoolimata pigem tugevnenud. Uue treeneriga koostööd alustades seadsime esimesed suuremad eesmärgid seoses 2020 Tokyo olümpiamängudega, kuid tegelikult on mu eesmärgid tunduvalt suuremad. Soovin lähiaastate jooksul tõusta maailma tippude hulka ja sinna ka stabiilselt püsima jääda. Praegu olen maailmareitingus 60.-70. koha paiku. Nii 2018 kui 2019 hooaeg võtsin teadlikult pigem rahulikult, n-ö põhja ladumise hooajana – treenisin võimalikult palju teiste sama või kõrgema tasemega laskuritega, kasvatasin rahvusvahelistel turniiridel enesekindlust ja tänu sellele muutusid tulemused stabiilsemaks. Viimasel hooajal oli 6 parema tulemuse keskmine on märgatavalt tõusnud (samal tasemel kus varem oli hooaja parim)

LINGID

Eesti rekordid

2020 Eesti koondise normide täitmine

Artikkel ajakirjas Sport (1.10.2019)

Intervjuu hommikuprogrammis Tre raadios (27.07.2019)

Artikkel Pärnu Postimehes (9.06.2018)

Artikkel Delfi Spordis (9.05.2018)

Intervjuu ERR spordisaates (28.04.2018)

2017 World Archery edetabel          (4. Eurooplane)

Sportlase avalik Facebook lehekülgSN

 

 

 

 

“Hea on head teha”

Liivi Kaasik, Pärnu Y-klubi liige 1992. aastast

Pärnu Y-klubi liitumisest rahvusvahelise heategevusorganisatsiooniga Y`s Men Internatsional täitub käesoleva aasta mais 26 aastat. Pärnu Y-klubi tegeles üheksakümnendatel aastatel Soome ja Norra klubidest saadetud humanitaarabi suunamisega maakonna haiglatesse. Lisaks meditsiinilistele vahenditele (voodid, ratastoolid jne) tuli ka taaskasutusrõivaid, jalatseid, mänguasju, toiduaineid vähemvarustatud ja suurperedele jagada.
Kümnendi lõpul see tegevus klubilisi enam ei rahuldanud. Otsisime uusi võimalusi. Kuna klubil ei olnud oma kodu, toimusid kõik koosviibimised klubiliikmete kodudes. Külalisigi Soome klubidest võtsime vastu kodudes. Leidsime, et on vaja Lembitu 1 asuv vana koolimaja kasutamiskõlblikuks taastada. Kuna meie klubi kuulub Soome ja Balti riikide piirkonda, siis Soomest on meile külalisi suunatud üle maailma. Esimesed külalised olid Jaapanist, mõne aja pärast Norrast, siis Indiast. Näitasin külalistele meie vana koolimaja ja rääkisin, et tahame selle maja korda teha. 2006. aasta alguseks olime jõudnud vana koolimaja renoveerimise projektini, mida rahastasid vabariigi valitsus, Pärnu linnavalitsus, EL Phare CBC ja Helsingi Y`Mens klubi. Sama aasta 30. oktoobril avasime pidulikult hoone selle osa, mille esmaavamisest oli möödunud täpselt 80 aastat.
Järgmise, 2007. aasta suvel avasime I korruse endistes klassiruumides noortele tegevustoa ja töötajatele kabineti. Ehitustöös lõid kaasa Helsingi Y`Men klubide esindajad, Pärnu Y-klubi liikmed ja paljud noored vabatahtlikud. Selle maja taassünd on ellu kutsunud suurepärase partnerluse Y-klubi ja Raeküla selts vahel.
Septembris 2008 tähistasime Euroopa Y´s Men liikumise, mille esimene klubi asutati Tallinnas 1928. aastal, 80ndat tegevusaastat konverentsiga. Just sel konverentsil sai teoks meie esimene heategevuskontsert, mille tulu läks noortekeskuse sisustuse soetamiseks ja huvitavate tegevuste toetamiseks. Traditsiooniks kujunenud heategevuskontsertide ja  -loteriide tuludega oleme toetanud paikkonna ajalehe Raeküla Sõnumid ilmumist kahel korral, suvelaagri korraldamist Kergus, laste kontsertreise Lätti ja Leetu, lastele muusikainstrumentide soetamist.
Pärnu Y-klubi liikmete arv on kõikunud viiest mõnekümneni. Praegu on klubis 14 tegusat liiget. Korraldame ühiseid üritusi Läti ja Leedu klubidega, aitame igati kaasa Raeküla seltsi tegevusele, jätkame heategevusloteriide tarbeks suveniiride valmistamist ja kogumist, et toetada kogukonna noorte vaba aja tegemisi.

Raeküla Sõnumid, märtsis 2018

Tutvu Y-Klubi põhikirjaga.

Y-klubi sajandi algul: Y-ajalugu

Y-klubi liikmed 2018: Y-klubi liikmete nimekiri

Info ja kontakt: yklubi.parnu[ät]gmail.com või tel. +372 5567 1766